Co to są czakry? Jak EFEKTYWNIE pracować z czakrami?

Czakry (czakramy) są to wirujące skupiska subtelnej energii, usytuowane wzdłuż kręgosłupa od jego podstawy do korony głowy (rys. 1). Każda z siedmiu głównych czakr pokazuje życie i daną sytuację z innej strony. Ta sama sprawa doświadczana na różnych poziomach świadomości przybiera zupełnie nowe znaczenia. Wyobraźmy sobie kręgosłup jako szyb windy, a czakry jako poszczególne piętra, na których doświadczamy życia. Kiedy wznosimy się z jednego piętra świadomości na kolejne, poszerza się nasza perspektywa.


Rys. 1. Umiejscowienie czakr w ciele człowieka

Załóżmy, że czakry stanowią siedem pięter budynku. Kiedy znajdujemy się na najniższym piętrze i wyglądamy przez okno, mamy przed sobą inny widok niż z pozostałych pięter.

Na każdym kolejnym piętrze stopniowo widzimy coraz więcej. Jeśli okna na wszystkich piętrach są czyste, widok jest niezmącony. Jednak szyby okien są zaciemnione przez nasze przekonania. Musimy być gotowi do zweryfikowania wszelkich przekonań, żeby je wyczyścić. Na każdym kolejnym piętrze powiększa się zakres naszego postrzegania. Stajemy się świadomi coraz rozleglejszej perspektywy – do tego, co widzieliśmy poprzednio, dochodzi to, co aktualnie spostrzegamy.

Celem jest przejrzystość postrzegania: czyste okna, nieprzesłonięte przekonaniami uwarunkowanymi kulturowo. Analizując każdą z czakr, zaobserwujmy, jak manifestuje się ona w naszym życiu.

Czakry decydują o tym, jak wykorzystujemy energię. Są bateriami dla różnych poziomów życiowej energii. Pobierają, przechowują i nadają kształt energii poprzez łączność z kosmiczną siłą życiową. Swobodny przepływ energii pomiędzy nami a Wszechświatem jest bezpośrednio uzależniony od naszego ogólnego zdrowia i zadowolenia.

Wszelkie zablokowania i ograniczenia w pobieraniu i manifestowaniu się energii życiowej powodują zaburzenia w pracy całego organizmu, co objawia się chorobą, złym samopoczuciem, brakiem energii, lękiem lub zachwianiem równowagi emocjonalnej. Wiedząc, jak powinien działać system czakr, możemy wykryć własne zablokowania i ograniczenia oraz zastosować odpowiednie techniki, aby je wyeliminować. To, co nazywamy blokadami, to właściwie nieco większe ograniczenia, gdyż całkowite zablokowanie przepływu energii oznacza odłączenie się od kosmicznej siły życiowej, a więc fizyczną śmierć.

Każdy jest wyposażony w czakry i wszystkie one funkcjonują. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Jeśli żyjesz, musisz mieć czakry! Bardzo wiele osób tkwi w błędnym przekonaniu, że nie wszystkie ich czakry funkcjonują. Funkcjonują wszystkie, a jedynie ich wydajność jest różna u poszczególnych jednostek i na rozmaitych etapach ich życia.

Pierwszy krok do zrozumienia czakr polega na dostrzeżeniu ich działania w naszym życiu w formie przepływu energii. Płynie przez nas ta sama siła życiowa co przez rośliny, zwierzęta, chmury, rzeki i góry. Płynie poprzez układ czakr, w sposób zorganizowany i dostrzegalny. Można ją obserwować i odczuwać, lecz w tym celu trzeba osiągnąć perspektywę obserwatora.

Gradacja energii, występująca w czakrach, reprezentuje subtelne odmiany kosmicznej siły życiowej. Obserwacja tych odmian wymaga punktu odniesienia, dlatego też na pierwszym etapie nauki trzeba w sobie rozwinąć “świadomość obserwatora”, czyli “bycie w świecie, ale nie z tego świata”, jak to się potocznie określa. Oznacza to konieczność jednoczesnego przebywania na dwóch poziomach doświadczenia: pełne doświadczanie danej chwili i równocześnie obserwowanie tego samego z dystansu. Bycie świadkiem. Trzeba być wnikliwym obserwatorem gry, żeby zrozumieć, o co chodzi na boisku.

Osoby obdarzone wrażliwością, która pozwala widzieć czakry, określają je jako wiry energii, obracające się jak świetliste koła i emanujące każdy własną barwą. Im szybciej wirują, tym więcej energii mogą pobrać i przekazać. Zawsze jednak najniższą częstotliwość energii wykazuje czakra korzenia (emanująca kolorem czerwonym), a coraz wyższą każda kolejna w stronę czakry korony głowy – analogicznie do coraz wyższych nut w gamie i kolorów tęczy od czerwieni do fioletu.

Połączenie tych kół światła tworzy naszą aurę, która jest promieniowaniem subtelnej energii świetlnej z czakr.

Czakry zwykle kojarzy się z układem gruczołów dokrewnych. Ich położenie w ciele pokrywa się z usytuowaniem wielu z tych gruczołów, a znaczenie każdej czakry jest ściśle powiązane z funkcją odpowiadającego jej gruczołuJednak związek ten nie ma charakteru fizycznego, gdyż czakry, mimo swego położenia wzdłuż kręgosłupa, nie mają charakteru fizycznego.

Natomiast energia czakr, choć jest z natury subtelna, nie fizyczna, przenika wszystkie aspekty naszego życia. Zdobywając świadomość jej działania, kierujemy uwagę z przejawów fizycznych ku ukrytej za nimi energii, czyli tam, gdzie zmiany zachodzą naprawdę.

D.Pond “Czakry od podstaw”

Pierwsza czakra: CZAKRA PODSTAWY (pierwsza od dołu). Odpowiada za Twoje ziemskie sukcesy

→ Jeżeli energia płynie swobodnie przez tą czakrę

Czujesz, że życie jest dla ciebie dobre. Odnosisz materialne sukcesy. Żyje ci się dobrze. Z łatwością zarabiasz pieniądze. Masz mnóstwo sił witalnych.

→ Jeżeli ta czakra jest zablokowana

Czujesz strach przed życiem. W aspekcie materialnym wciąż odczuwasz zastój, okoliczności do zarobienia pieniędzy nie pojawiają się. Nie otrzymujesz od życia zbyt wiele. Masz w sobie dużo obaw i nieuzasadnionego strachu. Często zdarza ci się chorować.

Przeczytaj:
Jak pracować z czakrą podstawy >>


Druga czakra: CZAKRA SAKRALNA
Odpowiada za twoją kreatywność, seksualność i radość życia

→ Jeżeli energia płynie swobodnie przez tą czakrę

Masz udane życie seksualne. Czujesz się atrakcyjna/y. Twoje stosunki z płcią przeciwną sprawiają ci mnóstwo radości. Jesteś twórcza/y i kreatywna/y. Odczuwasz przyjemność z doświadczania życia.

→ Jeżeli ta czakra jest zablokowana

Odczuwasz życie jako szare i monotonne. Nie czujesz przyjemności w zbliżeniach. Czujesz brak pewności wobec płci przeciwnej. Brak ci kreatywności i pasji. Twoje ciało nie jest przepełnione zmysłowością.

Przeczytaj:
Jak pracować z czakrą sakralną >>

Trzecia czakra: CZAKRA SPLOTU SŁONECZNEGO
Odpowiada za twoją emocjonalność, poczucie własnej wartości oraz za to jak realizujesz się w materialnym świecie

→ Jeżeli energia płynie swobodnie przez tą czakrę

Masz mnóstwo wewnętrznej siły woli. Jesteś spontaniczna/y i zadowolona/y z życia. Czujesz się godna/y i wartościowa/y doświadczania wspaniałych rzeczy. Twoje uczucia są harmonijne. Jesteś radosna/y i pełna/y pasji do życia.

→ Jeżeli ta czakra jest zablokowana

Odczuwasz brak równowagi emocjonalnej. Masz niską samoocenę i ciągłą potrzebę dowartościowywania się. Nie potrafisz odnaleźć harmonii i równowagi w życiu. Nie czujesz się spełniona/y.

Przeczytaj:
Jak pracować z czakrą splotu słonecznego >>

Czwarta czakra: CZAKRA SERCA
Odpowiada za poczucie twojego sensu istnienia

→ Jeżeli energia płynie swobodnie przez tą czakrę

Czujesz miłość do siebie, ludzi, matki natury. Jesteś szczera/y i ciepła/y.
Jesteś otwarta/y na miłość i emanujesz miłością. Jesteś wrażliwa/y na piękno otaczającego cię świata.

→ Jeżeli ta czakra jest zablokowana

Masz w sobie przekonanie, iż nie zasługujesz na miłość. Nie potrafisz kochać. Masz ciągłe wahania emocjonalne. Trzymasz urazy w swoim sercu.

Przeczytaj:
Jak pracować z czakrą serca >>

 

Piąta czakra: CZAKRA GARDŁA
Odpowiada za umiejętność wyrażania siebie jak i za słuchanie innych

->Jeżeli energia płynie swobodnie przez tą czakrę:

Z łatwością komunikujesz się z innymi. Jesteś pewna/y siebie. Masz swoje zdanie i szanujesz zdanie innych ludzi.

→Jeżeli ta czakra jest zablokowana

Masz problem z wyrażaniem swoich myśli i uczuć. Nie potrafisz mówić o swoich potrzebach i oczekiwaniach. Boisz się opinii innych ludzi o tobie. Odczuwasz brak satysfakcji z wykonywanych zadań.

Przeczytaj
Jak pracować z czakrą gardła >>


Szósta czakra: CZAKRA TRZECIEGO OKA.
Odpowiada za dostęp do wewnętrznego prowadzenia, intuicji

-> Jeżeli energia płynie swobodnie przez tą czakrę

Masz doskonale rozbudzoną intuicję. Wiesz co jest twoją drogą życiową.
Często doznajesz natchnień, inspiracji. Masz rozwiniętą wyobraźnię.
Snujesz refleksje na temat siebie oraz życia.

-> Jeżeli ta czakra jest zablokowana

Dopuszczasz do siebie tylko to co możesz sprawdzić i udowodnić metodami naukowymi. Odrzucasz prawdy duchowe. Twoje życie skupia się wyłącznie na zaspokajaniu potrzeb materialnych, nie rozwijasz się duchowo.

Przeczytaj
Jak pracować z czakrą trzeciego oka >>


Siódma czakra: CZAKRA KORONY
Odpowiada za odczuwanie jedności ze Wszechświatem oraz za odczuwanie rzeczywistości w głęboki, duchowy sposób. 

->Jeżeli energia płynie swobodnie przez tą czakrę

Odczuwasz jedność z wszechświatem. W swoim życiu czujesz, że jesteś pod opieką sił wyższych. Twoje życie przepełniają doświadczenia duchowe. Jesteś chodzącą miłością. Rozumiesz rzeczywistość w głęboki duchowy sposób.

->Jeżeli ta czakra jest zablokowana

Odczuwasz wewnętrzne rozbicie. Nie czujesz sensu życia. Nie jesteś zainteresowana/y rozwojem duchowym. Nie wierzysz w istnienie boskich energii, które wpływają na świat materialny. Czujesz się ogromnie samotna/y w tym fizycznym świecie.

Przeczytaj
Jak pracować z czakrą korony >>

Przeczytaj także

  1. Jak pracować z energią czakry korony?
  2. Kreatywność, twórczość, seksualność, namiętność, radość doświadczania życia
  3. Odczuwanie jedności z Wszechświatem
  4. Łatwość realizacji marzeń, duża siła przebicia, wewnętrzna motywacja, harmonijne uczucia
  5. Wspaniałe relacje, odczucie bezwarunkowej miłości, umiejętność wybaczania

One thought on “Co to są czakry? Jak EFEKTYWNIE pracować z czakrami?

  1. Artykuł jest dla mnie bardzo pouczający.. Wiedziałam co nieco o czakrach w ciele człowieka, ale nigdzie nie znalazłam tak prostych i wyczerpujących informacji. Z obserwcji swojego ciała i innych otaczających mnie ludzi zgadzam się ze wszystkim co wyżej napisano. Cieszę się, że znalazłam ten artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>